25. 5. 2014

Tabulka prvky.com

Od konce roku 2009 je na adrese www.prvky.com přístupná anonymní periodická tabulka. Autor stránek bohužel není na webu nikde uveden, po kontaktování administrátora webu bylo zjištěno, že autorem je Bc. Oldřich Sobotka.

Periodická tabulka se nenalézá na úvodní straně webu, ta je věnována stručnému popisu tabulky a jejich jednotlivých částí a vysvětlení periodického zákona. Samotná tabulka, která se nachází na adrese www.prvky.com/periodicka-tabulka.html, je přehledná a střední velikosti. Značení skupin prvků je provedeno podle moderního systému IUPAC i podle klasického systému hlavních a vedlejších podskupin podle CAS.

Po kliknutí na symbol libovolného prvku se uživateli zobrazí strana s detailnějšími informacemi o zvoleném prvku. Kromě běžných údajů, jako je např. český a latinský název, protonové číslo, chemická značka, elektronegativita, elektronová konfigurace, oxidační stavy apod. se u některých prvků zobrazují v tabelované formě i některé další údaje přímo nesouvisející s chemií, např. u řady kovů jsou uvedeny hodnoty tvrdosti podle Vickerse i Brinella nebo hodnoty modulu pružnosti v tahu a ve smyku.

Rozsah textového popisu je u jednotlivých prvků různý, obvykle je členěn do sekcí Chemické vlastnostireakce, Sloučeniny, Výskyt v přírodě, Průmyslová výroba a Praktické využití. U řady prvků jsou uvedena i poměrně aktuální data o světové těžbě a zásobách, u některých prvků nechybí ani údaje o tuzemské spotřebě, dovozu a cenách. Velmi podrobně je u velké většiny prvků zpracována zejména sekce o jejich průmyslové výrobě, často i s uvedením alternativních, experimentálních či historických výrobních postupů, obvykle i s reakčními podmínkami a chemickými rovnicemi. Poměrně značný prostor je věnován mineralogii a ložiskové geologii jednotlivých prvků. Někde nechybí ani samostatný článek o biologické roli daného prvku a o jeho obsahu v potravinách. Nejhůře zpracovanou částí textu, je oddíl věnovaný chemickým vlastnostem prvků, který je většinou velmi stručný a obvykle se omezuje pouze na výčet možných oxidačních stavů s uvedením typických sloučenin. O vlastní chemii prvků se tak návštěvník nedozví téměř nic. U některých prvků je věnována také okrajová pozornost jejich analytickému stanovení, bohužel však pouze za využití komplexometrie, modernější analytické metody nejsou zmíněny.

Odkazy na použitou literaturu i online zdroje jsou pečlivě zpracovány a uvedeny v souladu s normou ISO 960, publikované informace lze proto ověřit z autoritativních zdrojů. Navigace pro přesun na další prvek je umístěna na konci každé stránky a je provedena jako hypertextový odkaz s názvem příslušného sousedního prvku. Stejnou formou je provedena navigace i přímo v textu jednotlivých článků. Některé články o prvcích jsou doprovázeny malými, nepříliš kvalitními fotografiemi, které nemají valnou informační hodnotu. Součástí webu je i periodická tabulka ve verzi pro tisk a slepá periodická tabulka ve formátu pdf. Samostatná sekce webu je věnována velice stručným základům systematické mineralogie s uvedením typických minerálů podle Strunzovy klasifikace nerostů.

Celkově je možné periodickou tabulku prvky.com hodnotit jako velice zdařilou. V současnosti se jedná zřejmě o nejrozsáhlejší český online zdroj věnující se chemickým prvkům. Rozsahem i náročností textu je vhodná především pro pokročilé středoškoláky, kteří si chtějí prohloubit a rozšířit znalosti o výskytu prvků v přírodě a o metodách jejich průmyslové výroby. Pro základní a rychlé seznámení s chemickými vlastnostmi prvků není tato tabulka příliš vhodná, náhodného návštěvníka může odradit poměrně značným objemem textu, který se více než na vlastní chemii, zaměřuje na výskyt prvků v přírodě a na technologii jejich výroby.

Návštěvnost v 2. týdnu ledna 2014 činila podle statistiky TopList průměrně 1200 návštěv denně. O významu periodické tabulky prvky.com mj. vypovídá několik citací na Wikipedii, v několika bakalářských a diplomových pracích nebo výzkumných zprávách, řada škol jí na svých webových stránkách zařadila mezi doporučené studijní materiály.

Žádné komentáře:

Okomentovat